অসম আদিত্য - দেশ-জাতিৰ অতন্দ্ৰ প্ৰহৰী
শেহতীয়া খবৰ
পাকিস্তানৰ বিখ্যাত আনাৰকলি বজাৰ অঞ্চলত বোমা বিস্ফোৰণ-পদ্মশ্ৰী উদ্ধাৱ কুমাৰ ভৰালীৰ আত্মসমৰ্পণ-গণৰাজ্য দিৱস সমাগত, খাদী বৰ্ডৰ একাংশ কৰ্মচাৰী ব্যস্ত হৈ পৰিছে ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা সাজি উলিওৱাত-অসম চৰকাৰে কোভিড আক্ৰান্তৰ বাবে সংশোধিত গাইড লাইন জাৰি কৰিছে-অসম চৰকাৰে কোভিড আক্ৰান্তৰ বাবে সংশোধিত গাইড লাইন জাৰি কৰিছে-চীনে কৃত্ৰিম সূৰ্যৰ পিছত এতিয়া নকল চন্দ্ৰ (Artificial Moon) নিৰ্মাণ কৰিছে-বুজন সংখ্যক লোকক এতিয়া বিচাৰি ভেকচিন দিয়াটো হৈ পৰিছে স্বাস্থ্য বিভাগৰ কাৰণে ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান-বুজন সংখ্যক লোকক এতিয়া বিচাৰি ভেকচিন দিয়াটো হৈ পৰিছে স্বাস্থ্য বিভাগৰ কাৰণে ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান-দেশত কোৰোণাত আক্ৰান্তৰ সংখ্যা দিনক দিনে বৃদ্ধি পাইছে-নামনিৰ ৰে’ল যোগাযোগৰ ক্ষেত্ৰত আজি এক ঐতিহাসিক দিন

আজি মকৰ সংক্ৰান্তি

0

আজি মকৰ সংক্ৰান্তি। ৰাতিপুৱাৰ পৰা, মানুহে গঙ্গা সাগৰত (Gangasagar) ডুব মাৰি আহিছে। দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ লোক আহিছে।

কলিকতা উচ্চ ন্যায়ালয়ে কৰোনাৰ উত্থানৰ মাজতে এই বছৰ গংগাসাগৰ মেলাৰ অনুমতি দিছে।

ক’ৰোনাৰ পৰিৱেশ থাকিলেও  মানুহৰ কোনো অভাৱ নাছিল। দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ লাখ লাখ লোকে মেলাত যোগদান কৰিছিল।। আদালতে নিৰ্দেশ দিছিল যে তীৰ্থযাত্ৰীসকলে গংগাসাগৰ মেলাত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে যদিহে ভেকছিনৰ দুটা পালিৰ প্ৰমাণপত্ৰ আৰু আৰটিপিচিআৰ প্ৰতিবেদন ঋণাত্মক হয়। মানুহবোৰ ৰাতিপুৱাৰে পৰা সাগৰৰ পাৰত ভিৰ কৰিছিল।

তীৰ্থযাত্ৰীসকলক আৰক্ষী প্ৰশাসনে মাইচিঙত কৰোনা নিয়মৰ বিষয়ে বাৰে বাৰে সতৰ্ক কৰি দিয়ে। মাস্ক আৰু চেনিটাইজাৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বাৰে বাৰে কোৱা হৈছে। কিন্তু বহুলোকে মাস্কক তেওঁলোকৰ মুখত দেখা নাছিল। কাৰোবাৰ মুখা থুঁতৰিৰ ওপৰত আছে। মুখা নিপিন্ধাৰ আঁৰত কেইবাটাও অজুহাত আছে। গঙ্গাত সামাজিক দূৰত্বৰ নিয়মো উলংঘা কৰা হৈছে। বহুতো সাধুৰ মুখতো মাস্ক নাছিল।। তেওঁলোকৰ একমাত্ৰ মন্তব্য হৈছে যে কেৱল যদি এই পুণ্য তিথিত গংগা স্নান কৰা হয়, ইয়াত মুক্তি হ’ব। এই উদ্দেশ্যৰে গংগাসাগৰত লাখ লাখ লোক সমবেত হৈছে। ফলস্বৰূপে, ৰাতিপুৱাৰ পৰা ক’ৰোনা নিয়ম প্ৰায় নাইকিয়া হৈ গৈছে।

প্ৰশাসনৰ ফালৰ পৰা ছেনিটাইজিঙৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে। প্ৰতি বছৰে, তীৰ্থযাত্ৰীসকলে এই গংগাসাগৰ মেলাত পবিত্ৰ ডুব দিয়াৰ বাবে অপেক্ষা কৰে। এইবাৰ প্ৰশাসনে ই স্নানৰ ওপৰত জোৰ দি আছিল। উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ মনোনীত দুটা প্ৰতিনিধি দল ইতিমধ্যে উপস্থিত হৈছিল। তেওঁলোকে ছবি দেখি যথেষ্ট অসন্তুষ্টি প্ৰকাশ কৰিছে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.