অসম আদিত্য - দেশ-জাতিৰ অতন্দ্ৰ প্ৰহৰী
শেহতীয়া খবৰ
আজিৰে পৰা ৰাজ্যত চলিব কোভিড ভেকচিনৰ বিশেষ অভিযান-আজিৰে পৰা ৰাজ্যত চলিব কোভিড ভেকচিনৰ বিশেষ অভিযান-আজিৰে পৰা আৰম্ভ হ'ব যোৰহাট-মাজুলী সংযোগী (Jorhat-Majuli Bridge) দলংখনৰ নিৰ্মাণৰ কাম-BARTALAAP EPI 11th - PART 2-কোৰোণা ভাইৰাছৰ নতুন ভেৰিয়েণ্ট অমিক্ৰণ (Coronavirus Omicron)ক লৈ চিন্তিত হৈ পৰিছে ভাৰত চৰকাৰ-হিন্দুস্তান ইউনিলিভার লিমিটেড এবং আইটিসি লিমিটেডের সাবান এবং ডিটারজেন্ট পাউডার-সহ নির্দিষ্ট কয়েকটি প্রোডাক্টের দাম বাড়ানো হয়েছে-বিসিসিআই কোষাধ্যক্ষ অরুণ ধুমাল (Arun Dhumal) জানিয়ে দিলেন যে, পূর্ব নির্ধারিত সূচি অনুযায়ী খেলা হবে-ভাৰতলৈ আহিব ৰাছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভ্লাদিমিৰ পুটিন-বিশ্বত আকৌ কোৰোণাৰ নতুন ভেৰিয়েণ্টৰ আতংক-প্রো কাবাডি লিগ সিজন -৮ আগামী ২২ শে ডিসেম্বর থেকে উদ্যান নগরী বেঙ্গালুরুতে শুরু হচ্ছে

কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰসকলৰ বাবে ৩ শতাংশ DA আৰু DR বৃদ্ধিত অনুমোদন জনাইছে

0

কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে বৃহস্পতিবাৰে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰসকলৰ বাবে ৩ শতাংশ DA আৰু DR বৃদ্ধিত অনুমোদন জনাইছে। ব্যয় বিভাগৰ এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই কৈছে যে বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতিৰ বাবে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ডিএ (DA Hike) বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। চৰকাৰৰ সিদ্ধান্তই ৪৭.১৪ লাখ কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰী আৰু ৬৮.৬২ লাখ পেঞ্চনাৰক (Pensioner) লাভান্বিত কৰিব।

৩১% ডিএ-ত গণনা
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ ডিএ অন্তিম বৃদ্ধিঅনুমোদিত হোৱাৰ পিছত ২৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি পাইছিল। সেয়েহে, ৩ শতাংশৰ নতুন বৃদ্ধিয়ে এতিয়া ডিএ ৩১ শতাংশ বৃদ্ধি কৰিব।

আগৰ বছৰৰ তুলনাত মুঠ ডিএ ১১ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে। চৰকাৰে ২০২১ চনৰ জুলাইৰ পৰা ইয়াক ২৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিছে। এতিয়া ডিএ (১৭+৪+৩+৪+৩)ৰ সৈতে ৩১ শতাংশত উপনীত হ’ব। অৰ্থাৎ কৰ্মচাৰী এজনৰ মূল দৰমহা ৫০,০০০ টকা হ’লে তেওঁ ১৫,৫০০ টকা ডিএ পাব।

Leave A Reply

Your email address will not be published.