অসম আদিত্য - দেশ-জাতিৰ অতন্দ্ৰ প্ৰহৰী
শেহতীয়া খবৰ
পাকিস্তানৰ বিখ্যাত আনাৰকলি বজাৰ অঞ্চলত বোমা বিস্ফোৰণ-পদ্মশ্ৰী উদ্ধাৱ কুমাৰ ভৰালীৰ আত্মসমৰ্পণ-গণৰাজ্য দিৱস সমাগত, খাদী বৰ্ডৰ একাংশ কৰ্মচাৰী ব্যস্ত হৈ পৰিছে ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা সাজি উলিওৱাত-অসম চৰকাৰে কোভিড আক্ৰান্তৰ বাবে সংশোধিত গাইড লাইন জাৰি কৰিছে-অসম চৰকাৰে কোভিড আক্ৰান্তৰ বাবে সংশোধিত গাইড লাইন জাৰি কৰিছে-চীনে কৃত্ৰিম সূৰ্যৰ পিছত এতিয়া নকল চন্দ্ৰ (Artificial Moon) নিৰ্মাণ কৰিছে-বুজন সংখ্যক লোকক এতিয়া বিচাৰি ভেকচিন দিয়াটো হৈ পৰিছে স্বাস্থ্য বিভাগৰ কাৰণে ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান-বুজন সংখ্যক লোকক এতিয়া বিচাৰি ভেকচিন দিয়াটো হৈ পৰিছে স্বাস্থ্য বিভাগৰ কাৰণে ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান-দেশত কোৰোণাত আক্ৰান্তৰ সংখ্যা দিনক দিনে বৃদ্ধি পাইছে-নামনিৰ ৰে’ল যোগাযোগৰ ক্ষেত্ৰত আজি এক ঐতিহাসিক দিন

চীনৰ জিয়াংছি প্ৰদেশৰ (Jiangxi, China) বিজ্ঞানীসকলে ডাইনোচৰৰ কণীৰ জীৱাশ্ম (Dinosaur Egg Fossil) বিচাৰি পাইছে

হাজাৰ হাজাৰ বছৰ আগতে, বিশাল আকাৰৰ ডাইনোচৰ (Dinosaur Age) পৃথিৱীত বাস কৰিছিল। আমি সেইবোৰৰ বিষয়ে সকলো কাহিনী আৰু বহুতো বৈজ্ঞানিক তথ্য পঢ়িছোঁ আৰু শুনিছো। এই সন্দৰ্ভত চীনৰ জিয়াংছি প্ৰদেশৰ (Jiangxi, China) বিজ্ঞানীসকলে ডাইনোচৰৰ কণীৰ জীৱাশ্ম (Dinosaur Egg Fossil) বিচাৰি পাইছে। ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আটাইতকৈ আকৰ্ষণীয় কথাটো হ’ল কণীটোৰ ভিতৰত এটা সুৰক্ষিত ডাইনোচৰ ভ্ৰূণ (Dinosaur Embryo) পোৱা গৈছে।

বিজ্ঞানীসকলৰ মতে, ই হৈছে সংৰক্ষিত ডাইনোচৰ ভ্ৰূণৰ নিখুঁত ভ্ৰূণ, যিটো 10.6 ইঞ্চি দীঘল । এই ভ্ৰূণটোৰ নাম বেবী ইংলিয়াং (Baby Yingliang) ৰখা হৈছে। ইয়াৰ বয়স প্ৰায় ৬৬-৭২ মিলিয়ন বছৰ বা প্ৰায় ৭ কোটি বছৰ বুলি ধাৰণা কৰা হয়। এই সন্দৰ্ভত, বাৰ্মিংহাম বিশ্ববিদ্যালয়ৰ নেতৃত্বত এজন পেথলজিষ্টে কৈছে যে কেঁচুৱা ইংলিয়াং অভিৰেপ্টৰোচাৰ (Oviraptorosaurs) প্ৰজাতিৰ অন্তৰ্ভুক্ত।

পাখি থকা ডাইনোচৰৰ কেঁচুৱা
অভিৰাপ্টৰোচাৰ ডাইনোচৰক থেৰোপড ডাইনোচৰ বুলিও জনা গৈছিল। তেওঁলোকৰ দাঁত নাছিল আৰু কেৱল চৌঞ্চ আছিল। অভিৰাপ্টৰোচাৰ এছিয়া আৰু উত্তৰ আমেৰিকাৰ শিলত পোৱা এটা পাখি থকা ডাইনোচৰ আছিল। তেওঁলোকৰ বিভিন্ন চৌঞ্চ আৰু শৰীৰৰ আকাৰ আছিল। ডেইলী মেইলে প্ৰতিবেদন দিছে যে বেবী ইংলিয়াঙে কেইদিনমানৰ ভিতৰতে ওলাই আহিবলৈ ওলাইছিল। তেওঁৰ মূৰ আৰু শৰীৰৰ অংশবোৰ তললৈ আছিল আৰু তেওঁৰ পিঠি আকৃতিৰ দৰে পাক খাই আছিল। ভ্ৰূণটোৰ ভৰি আৰু মূৰো আছিল।

বিৰল জীৱাশ্মৰ দ্বাৰা উৎসাহিত বিজ্ঞানীসকল
গৱেষণাটো বাৰ্মিংহাম বিশ্ববিদ্যালয়ৰ জীৱাশ্ম বিজ্ঞানী ফিওনা বৈচাম মাই আৰু তেওঁৰ দলৰ দ্বাৰা কৰা হৈছিল। ডাইনোচৰৰ ভ্ৰূণ হৈছে আটাইতকৈ বিৰল জীৱাশ্মবোৰৰ ভিতৰত এটা আৰু বিজ্ঞানীসকল আৱিষ্কাৰটোৰ বিষয়ে অত্যন্ত উৎসাহিত আৰু অধ্যয়নটো আগবঢ়াই নিব। এই জীৱাশ্মে ডাইনোচৰৰ বিকাশ আৰু জীৱনৰ বিষয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য প্ৰদান কৰিব পাৰে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.