অসম আদিত্য - দেশ-জাতিৰ অতন্দ্ৰ প্ৰহৰী
শেহতীয়া খবৰ
পাকিস্তানৰ বিখ্যাত আনাৰকলি বজাৰ অঞ্চলত বোমা বিস্ফোৰণ-পদ্মশ্ৰী উদ্ধাৱ কুমাৰ ভৰালীৰ আত্মসমৰ্পণ-গণৰাজ্য দিৱস সমাগত, খাদী বৰ্ডৰ একাংশ কৰ্মচাৰী ব্যস্ত হৈ পৰিছে ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা সাজি উলিওৱাত-অসম চৰকাৰে কোভিড আক্ৰান্তৰ বাবে সংশোধিত গাইড লাইন জাৰি কৰিছে-অসম চৰকাৰে কোভিড আক্ৰান্তৰ বাবে সংশোধিত গাইড লাইন জাৰি কৰিছে-চীনে কৃত্ৰিম সূৰ্যৰ পিছত এতিয়া নকল চন্দ্ৰ (Artificial Moon) নিৰ্মাণ কৰিছে-বুজন সংখ্যক লোকক এতিয়া বিচাৰি ভেকচিন দিয়াটো হৈ পৰিছে স্বাস্থ্য বিভাগৰ কাৰণে ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান-বুজন সংখ্যক লোকক এতিয়া বিচাৰি ভেকচিন দিয়াটো হৈ পৰিছে স্বাস্থ্য বিভাগৰ কাৰণে ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান-দেশত কোৰোণাত আক্ৰান্তৰ সংখ্যা দিনক দিনে বৃদ্ধি পাইছে-নামনিৰ ৰে’ল যোগাযোগৰ ক্ষেত্ৰত আজি এক ঐতিহাসিক দিন

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে বাৰাণসীত এটা জৈৱ গেছ আধাৰিত বিদ্যুৎ উৎপাদন প্ৰকল্পৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰে

0

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে বৃহস্পতিবাৰে তেওঁৰ সংসদীয় সমষ্টি বাৰাণসীত এটা জৈৱ গেছ আধাৰিত বিদ্যুৎ উৎপাদন প্ৰকল্পৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰে। এই প্ৰকল্পটোত গোবৰৰ পৰা শক্তি প্ৰস্তুত কৰা হ’ব। ই ওচৰৰ ২০০ খন গাওঁৰ গৰু পালকসকলক লাভান্বিত কৰিব আৰু গোবৰ বিক্ৰী কৰি উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম কৰিব। গাখীৰ উৎপাদন সমবায় সংঘ প্ৰকল্পটোৱে বাৰাণসীৰ জৈৱ গেছ প্ৰকল্পত নিৰ্মিত বিদ্যুৎ ব্যৱহাৰ কৰিব।

বাৰাণসী দুগ্ধ প্ৰকল্পত জৈৱ গেছ আধাৰিত বিদ্যুৎ উৎপাদন প্ৰকল্পটোৱে প্ৰায় ৪০০০ ঘন মিটাৰ ক্ষমতাৰ জৈৱ গেছ প্ৰকল্পত জৈৱ গেছ উৎপাদন কৰিবলৈ প্ৰায় ১০০ মেট্ৰিক টন ব্যৱহাৰ কৰিব। ইয়াৰ বিনিময়ত বৈদ্যুতিক আৰু তাপীয় শক্তি উৎপাদনৰ বাবে জৈৱ গেছ ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব যি দুগ্ধ প্ৰকল্পৰ শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিব।

বাৰাণসী দুগ্ধ প্ৰকল্পৰ পৰা প্ৰায় ১০ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত প্ৰায় ১৯৪ খন গাঁও আছে, য’ত প্ৰায় ৬৮.৬ হাজাৰ পশু আছে (পশুধন গণনা), যি প্ৰতিদিনে প্ৰায় ৭৭৯ টন গোবৰ উৎপাদন কৰে (গড়ে প্ৰায় ১১ কিলোগ্ৰাম)। এই গাঁওবোৰৰ ভিতৰত ১৮খন গাঁৱৰ নমুনা লোৱা হৈছিল আৰু ১৫১৯ জন কৃষকৰ জৰীপ কৰা হৈছিল। সাধাৰণতে গোবৰ বিক্ৰী কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা কৃষকসকলে ০.২৫/কিলোগ্ৰাম হাৰত গোবৰ বিক্ৰী কৰিবলৈ সক্ষম হয়।

জৰীপ কৰা প্ৰায় ৩৭ শতাংশ কৃষকে নিয়মীয়াকৈ গোবৰ বিক্ৰী কৰাৰ ইচ্ছা প্ৰকাশ কৰিছিল৷ এই অনুপাতত, প্ৰকল্পটোৰ ১০ কিলোমিটাৰ ব্যাসাৰ্ধৰ ভিতৰত প্ৰায় ৩০০ টন প্ৰতিদিনে উপলব্ধ হ’ব লাগে৷ বাৰাণসী ডেইৰীত থকা জৈৱ গেছ প্ৰকল্পটোত কেৱল ১০০ টন প্ৰতিদিনৰ প্ৰয়োজন হ’ব যিটো প্ৰায় ২০০০ কৃষকে (২–৩টা পশুৰ পৰা প্ৰতিদিনে প্ৰায় ২৫ কিলোগ্ৰাম যোগান) আৰু ওচৰৰ কিছুমান গোশালাৰ দ্বাৰা লাভ কৰিব পাৰিব।

চৰকাৰী বিবৃতি অনুসৰি, এইটো এনে ধৰণৰ প্ৰথম প্ৰকল্প হ’ব য’ত দুগ্ধ প্ৰকল্পটোৰ শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা গোবৰৰ সৈতে পূৰণ কৰা হ’ব। বাৰাণসীৰ কৃষকসকলে কেৱল গাখীৰৰ পৰাই নহয়, গুণগত মান অনুসৰি গোবৰ বিক্ৰীৰ পৰাও প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ১.৫ৰ পৰা ২ টকাৰ ভিতৰত উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব। গোবৰ বিক্ৰী কৰাৰ সময়ত কৃষকসকলক প্ৰতি কিলোগ্ৰামত এক টকা দিয়া হ’ব আৰু জৈৱিক সাৰ ক্ৰয় কৰাৰ সময়ত তেওঁলোকক ৰাজসাহায্য হিচাপে বাকী পৰিমাণ স্থানান্তৰ কৰা হ’ব।

Leave A Reply

Your email address will not be published.