অসম আদিত্য - দেশ-জাতিৰ অতন্দ্ৰ প্ৰহৰী
শেহতীয়া খবৰ
পাকিস্তানৰ বিখ্যাত আনাৰকলি বজাৰ অঞ্চলত বোমা বিস্ফোৰণ-পদ্মশ্ৰী উদ্ধাৱ কুমাৰ ভৰালীৰ আত্মসমৰ্পণ-গণৰাজ্য দিৱস সমাগত, খাদী বৰ্ডৰ একাংশ কৰ্মচাৰী ব্যস্ত হৈ পৰিছে ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা সাজি উলিওৱাত-অসম চৰকাৰে কোভিড আক্ৰান্তৰ বাবে সংশোধিত গাইড লাইন জাৰি কৰিছে-অসম চৰকাৰে কোভিড আক্ৰান্তৰ বাবে সংশোধিত গাইড লাইন জাৰি কৰিছে-চীনে কৃত্ৰিম সূৰ্যৰ পিছত এতিয়া নকল চন্দ্ৰ (Artificial Moon) নিৰ্মাণ কৰিছে-বুজন সংখ্যক লোকক এতিয়া বিচাৰি ভেকচিন দিয়াটো হৈ পৰিছে স্বাস্থ্য বিভাগৰ কাৰণে ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান-বুজন সংখ্যক লোকক এতিয়া বিচাৰি ভেকচিন দিয়াটো হৈ পৰিছে স্বাস্থ্য বিভাগৰ কাৰণে ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান-দেশত কোৰোণাত আক্ৰান্তৰ সংখ্যা দিনক দিনে বৃদ্ধি পাইছে-নামনিৰ ৰে’ল যোগাযোগৰ ক্ষেত্ৰত আজি এক ঐতিহাসিক দিন

ভূপেন হাজৰিকাৰ দশম মৃত্যু বাৰ্ষিকী উদযাপন

0

শুক্ৰবাৰে ভূপেন হাজৰিকাৰ দশম মৃত্যু বাৰ্ষিকী উদযাপন কৰা হয়, যাক মৰমেৰে দেশৰ অন্যতম শ্ৰদ্ধাৰ সংগীত শিল্পী সুধাকণ্ঠ বুলি কোৱা হয়। ভূপেন হাজৰিকাৰ জন্ম ১৯২৬ চনৰ ৮ ছেপ্টেম্বৰত অসমৰ শদিয়াত হৈছিল। ভাৰত ৰত্ন প্ৰাপ্তকৰ্তা হাজৰিকাই ৮৫ বছৰ বয়সত বৃমুম্বাইৰ কোকিলাবেন ধীৰুভাই আম্বানী চিকিৎসালয়ত ৫ নৱেম্বৰ, ২০১১ তাৰিখে মৃত্যু হয়।

হাজৰিকা শিল্পীৰ পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল আৰু তেওঁৰ ১০ জন ভাই-ভনীৰ ভিতৰত জ্যেষ্ঠ আছিল। তেওঁ তেওঁৰ মাকৰ পৰা তেওঁৰ গান গোৱাৰ দক্ষতা লাভ কৰিছিল যিয়ে তেওঁক অসমৰ লোক সংগীতৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিছিল। শৈশৱৰ দিনৰ পৰাই সুধাকণ্ঠই কৰিছিল সংগীতৰ সাধনা।

কিছুমান কণ্ঠস্বৰ আছে যি বহু বছৰৰ পিছত শুনিলেও সতেজ হৈ থাকে। একেই কথা বিখ্যাত গায়ক-সংগীতজ্ঞ ভূপেন হাজৰিকাৰ ক্ষেত্ৰতো। ভূপেন হাজৰিকাই নিজেই লিখিছিল, নিজেই ৰচনা কৰিছিল আৰু নিজে গান গাইছিল। বহু-প্ৰতিভাশালী ভূপেনদা মূলতঃ এজন অসমীয়া ভাষাৰ সংগীতজ্ঞ-গীতিকাৰ আৰু গায়ক আছিল, কিন্তু তেওঁ হিন্দীতো বহুতো বিখ্যাত গান উপহাৰ দি থৈ গৈছে। তাৰে এটা হৈছে ‘ৰুদালী’ৰ ‘দিল হুম হুম কৰে’ গানটো। চলচ্চিত্ৰখনত গানটোৰ দুয়োটা পুৰুষ-মহিলা সংস্কৰণ আছে।

১৯৯৩ চনৰ ‘ৰুদালী’ চলচ্চিত্ৰৰ গানটো ভূপেন হাজৰিকা আৰু লতা মংগেশকাৰে গাইছিল। গানটো গুলজাৰ চাহাবৰ আৰু সংগীত ভূপেনদাৰ। ভূপেন হাজৰিকাই গুলজাৰ চাহাবে যি সৌন্দৰ্যৰে সংগীত লিখিছিল সেই একেই সৌন্দৰ্যৰে গান গাইছিল। গানটো পানী আৰু ডাৱৰৰ লগতে হৃদযন্ত্ৰৰ ভিতৰত ধুমুহা আৰু চকুত এক সাগৰৰ দ্বাৰা অত্যন্ত সুন্দৰ শব্দত গঠিত। সম্ভৱতঃ সেইকাৰণে ইমান বছৰৰ পাছতো এই গানটো বহুত শুনা আৰু গোৱা হয়।

Leave A Reply

Your email address will not be published.