অসম আদিত্য - দেশ-জাতিৰ অতন্দ্ৰ প্ৰহৰী
শেহতীয়া খবৰ
डिब्रूगढ़ बाईपास पर रॉकेट लॉन्चर बरामद-डिब्रूगढ़ बाईपास पर रॉकेट लॉन्चर बरामद-অসম আদিত্য কাকতৰ কাৰ্যবাহী সম্পাদক মনজিৎ বৰাক সাহসী সাংবাদিকতা বঁটা প্ৰদান-অসম আদিত্য কাকতৰ কাৰ্যবাহী সম্পাদক মনজিৎ বৰাক সাহসী সাংবাদিকতা বঁটা প্ৰদান-অসমৰ এগৰাকী বিশিষ্ট অধিবক্তা নিলয় দত্তৰ দেহাৱসান-AMCH के प्राचार्य डॉ संजीव काकोति की शारीरिक स्थिति नाज़ुक-AMCH के प्राचार्य डॉ संजीव काकोति की शारीरिक स्थिति नाज़ुक-ভৱেশ কলিতা-অসমের প্রাক্তন মুখ্যমন্ত্রী সর্বানন্দ সোনোয়ালকে (Sarbananda Sonowal) এবার রাজ্যসভায় পাঠাচ্ছে বিজেপি-विराट कोहली ने टी20 फॉर्मेट में टीम इंडिया की कप्तानी छोड़ने का किया ऐलान

অসম-মিজোৰাম বিবাদ: উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহৰ সীমা নিৰ্ধাৰণৰ কাম উত্তৰ-পূব মহাকাশ আবেদন কেন্দ্ৰক অৰ্পণ কৰা হৈছে

0

শেহতীয়াকৈ অসম আৰু মিজোৰামৰ মাজত হোৱা হিংসাত্মক সীমান্ত বিবাদৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহৰ মাজত আন্তঃৰাজ্যিক সীমান্ত বিবাদ নিষ্পত্তি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। ইয়াৰ বাবে, চৰকাৰে উপগ্ৰহ ছবিৰ সহায় ল’ব। এই ৰাজ্যসমূহৰ মাজত প্ৰায়ে সীমান্ত বিবাদ হয়। কেতিয়াবা তেওঁলোকে হিংসাত্মক ৰূপ লয়, যেনেকৈ শেহতীয়াকৈ অসম আৰু মিজোৰামৰ মাজত ঘটিছিল, য’ত ৬জন আৰক্ষী শ্বহীদ হৈছিল। 

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দুজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই কৈছিল যে কামটো উত্তৰ-পূব মহাকাশ আবেদন কেন্দ্ৰক (এনইএছএচি) অৰ্পণ কৰা হৈছে। এইটো মহাকাশ বিভাগ আৰু উত্তৰ-পূব পৰিষদৰ এক যৌথ উদ্যোগ। এনইএছএচিয়ে মহাকাশ প্ৰযুক্তিৰ সহায়ত উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ বিকাশৰ বাবে কাম কৰে। 

শেহতীয়াকৈ অসম আৰু মিজোৰামৰ মাজত হোৱা হিংসাত্মক সংঘৰ্ষৰ পিছত আন্তঃৰাজ্যিক সীমান্ত বিবাদ পুনৰ শিৰোনামলৈ আহিছে। এই আক্ৰমণত অসম আৰক্ষীৰ জোৱান নিহত হৈছিল। ২৬ জুলাইৰ সংঘৰ্ষৰ সময়ত মিজোৰাম আৰক্ষীৰ জোৱানে অসম আৰক্ষীৰ ওপৰত গুলীচালনা কৰে। সংঘৰ্ষত আন ৫০ জন আহত হৈছিল।

গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে পৰামৰ্শ দিছে
উপগ্ৰহ প্ৰতিচ্ছবিৰ জৰিয়তে সীমান্ত বিবাদ সমাধানৰ ধাৰণাটো কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে কেইমাহমান আগতে এখন বৈঠকত দিছিল। শ্বাহে সীমান্ত বিবাদ আৰু বন নিৰ্ধাৰণৰ কামত এনইএছএচি মানচিত্ৰৰ সহায় ল’বলৈ পৰামৰ্শ দিছিল।  মেঘালয়ৰ ৰাজধানী শ্বিলঙৰ এনইএছএচিয়ে ইতিমধ্যে বান নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে মহাকাশ প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি আছে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.